Фотоволтаична система за дома изисква не малка инвестиция, но струва ли си да направите такъв разход? Истината е, че непрекъснатото повишаване на цените на електроенергията направиха тази алтернатива доста популярна. Все повече се говори за устойчиво добита енергия, ефективност, рентабилност, ползи в дългосрочен план. Ето защо е добре всеки, който има възможност да развие една такава идея, да може да оцени адекватно нейните плюсове и минуси.
Същност на фотоволтаичната система
Фотоволтаичната система е специфично съоръжение, което може да превръща слънчева енергия в електрически ток. Състои се от различен брой слънчеви панели, изградени от полупроводникови клетки. Протичащите физикохимични и електрохимични процеси в тях генерират чиста и възобновяема електрическа енергия.
Действие на фотоволтаичната система
Действието на фотоволтаичната система преминава през няколко основни етапа. Те са идентични за всички фотоволтаици, без значение на тяхната големина, покрита площ, капацитет.
Производство
Производството на ток е процес, при който панелите улавят слънчевите лъчи и посредством фотоволтаичните си клетки ги трансформират в електричество.
Преобразуване
Произведеният прав ток не може да се използва за домакински нужди. За да стане възможно това, той трябва да бъде преобразуван в променлив ток. Това се случва в специално устройство, наречено инвертор.
Потребление
Потреблението на произведения електрически ток е директно, захранвайки и задоволявайки нуждите на домакинството.
Енергийни излишъци
Когато производството е по-голямо от консумацията се реализират определени енергийни излишъци. Те може и трябва да бъдат запазени за последваща употреба. Има два варианта за това:
- Съхранение в батерии
- Връщане в електропреносната мрежа

Фотоволтаична система за собствена употреба
Фотоволтаичната система за собствена употреба има за задача да ограничи зависимостта на потребителите от доставчиците на електроенергия. Освен драстично намаляване на сметките за ток, в много случаи е възможно да бъдат реализирани и печалби от връщане на излишъци в мрежата.
Домашната фотоволтаична инсталация има следните предимства:
- Използване и оползотворяване на свободни налични пространства като покриви, навеси, дворове, дори стени с подходящо изложение.
- Не изисква огромна инвестиция на средства за покупка на инфраструктура и нейното изграждане.
- Домакинствата могат да се възползват от държавни програми за подпомагане на тази инициатива.
- Минималните разстояния за пренос на енергия реализира и минимални загуби по трасето.
- Не ограничава домакинството в потреблението на енергия, а може да покрива техните нужди частично или напълно.

Законова уредба и документация
Законовата уредба предвижда възможност за монтаж на фотоволтаични системи с мощност до 20 kW, без за това да се изисква инвестиционен проект. Това е голямо облекчение, касаещо време и разходи за подготовка на такава документация. Допълнителен плюс е, че е нужно само уведомление към гл. архитект на общината и към съответното електроразпределително дружество.
Друго облекчение е програмата за рефинансиране към Министерство на енергетиката, по която домакинствата могат да кандидатстват. Те трябва да отговарят на определени критерии, с които можете да се запознаете от сайта на Министерството. Естествено, всички банки също реагират адекватно, предлагайки заеми за такива проекти.
Ефективност и икономическа изгода
Ефективността и икономическата изгода са основните фактори, които мотивират домакинствата да предприемат стъпка към изграждане на собствена фотоволтаична система.
Рентабилност на инвестицията
Рентабилността на инвестицията в система за лична употреба зависи от няколко базови фактора.
Географски координати и разположение
Ако имотът е разположен в топъл район с открито пространство и голям брой часове със слънцегреене, това е идеалният вариант. Ориентирането на панелите в нужната посока ще повиши ефективността от поетите слънчеви лъчи.
Покупка на качествени компоненти
Покупката на качествени компоненти е част от гарантирано по-добрата ефективност на фотоволтаичната система. Те имат по-дълъг живот и по-добър коефициент на полезно действие. Това ще ви помогне да съкратите срока за изплащане на инвестицията.
Цена на електроенергията
Постоянният ръст на цената на електроенергията скъсява срока за възвръщане на инвестицията, а това е неизбежен процес. С оглед на тези опции, срокът за изплащане на фотоволтаична система, покриваща нуждите на средностатистическо семейство е между 7 и 10 години.
Живот на системата
Основният компонент на фотоволтаичната система са панелите, които имат живот между 25 и 30 години, гарантирани от производителите. Инверторите и батериите са друга важна част от системата, но те подлежат на подмяна на всеки 10 до 15 години.
Редовната поддръжка и мониторинг могат да удължат тези срокове и да осигурят оптимално ефективна работа на системата. Процесът включва почистване на панелите и периодична проверка от оторизирана фирма.

Варианти за домашна фотоволтаична система
Има няколко варианта на домашна система за добив на електроенергия, всяка от които със своите предимства и недостатъци.
Мрежова фотоволтаична система
При мрежовата фотоволтаична система реализираният излишък енергия се връща в електропреносната мрежа. По този начин Вие я продавате на съответното дружество, а то от своя страна я продава на други потребители.

Предимства
- Ниска първоначална инвестиция
- Ниски експлоатационни разходи
- Гарантирано наличие на електроенергия
- Оползотворяване на всичката произведена енергия
Недостатъци
- Подготовка на голям обем документация, свързан с допълнителни разходи и загуба на време
- Дълъг период за получаване на одобрение, който може да надхвърли и година
- В случай, че панелите не са инсталирани върху къщата, трябва да се даде разрешение за строеж от Общината
- След изграждане на системата трябва да се получи и Акт за въвеждане в експлоатация
- Изкупната цена на електроенергията е около 50% от продажната
- Връщането на средства от мрежовия оператор изисква да имате регистрирана фирма и водене на счетоводство за плащане на данъци и други задължения
- Спирането на електроподаването от мрежата спира и работата на инсталацията Ви
- Трудно предвидима инвестиционна възвръщаемост
- Дисбалансите в енергийната система често водят до ниски, дори нулеви цени в пиковите часове за производство от домашната система
Островна фотоволтаична система
Островните фотоволтаични системи разполагат с акумулатори, което им осигурява независимост от мрежовите оператори.

Предимства
- Осигуряват независимост на отдалечени места без достъп до енергийната система
- Лесна регистрация посредством уведомление
Недостатъци
- В тъмната част на денонощието и в дни с недостатъчно слънцегреене е почти задължително използването на бензинов генератор, което е допълнителен разход
- Някои акумулатори изискват специални температурни условия и редовна диагностика, за да работят в оптимален режим
- Изплащането на инвестицията се случва почти едновременно с изтичането на експлоатационния период на акумулатора
Черпещи електричество фотоволтаични системи
Черпещите електричество системи са свързани с електропреносната мрежа и при необходимост използват доставяната чрез нея енергия. Това обикновено се случва през тъмните части на денонощието, т.к. няма наличие на акумулатор.

Предимства
- Бърза инсталация, включваща ограничител за връщане към мрежата
- Ниска първоначална инвестиция
- Малки експлоатационни разходи
- Регистрация посредством уведомителен режим
- Дава възможност за оползотворяване на излишната енергия с нетипични варианти като зарядно за електромобил, копане на криптовалута и др.
Недостатъци
- Капацитетът на системата варира през различните сезони, както и през часовете на денонощието
- Изплащането на вложените средства изисква повече време
- Спирането на мрежовия ток води до спиране на производството и в домашната инсталация
Изборът между един от тези три варианта изисква сериозно обмисляне и оптимизиране на съотношението консумация-производство.
Заключение
Информираността относно законовите изисквания за изграждане на домашна фотоволтаична система ще Ви осигури стабилна основа за по-нататъшно планиране. Покупката на качествени компоненти е друг важен аспект от този процес. Ако отделите време да се запознаете обстойно с всички негови възможности, то със сигурност ще успеете да реализирате един успешен и печеливш проект. Това е една екологично отговорна стъпка, която ще допринесе за устойчивото развитие на Вашия дом, реализирайки в същото време и значителни икономии.