Всеки съвременен дом разполага с един задължителен минимум от електроуреди. Бойлерът е в челната тройка, разбира се. И когато възникне проблем с него, ситуацията става много неприятна и доста „миризлива“.
Какво представляват битовите бойлери
Бойлерът сам по себе си е голям метален контейнер, служещ за съхранение и затопляне на вода. Но толкова просто ли е всичко всъщност?
Що за уред е бойлерът?
Бойлерът е балон под налягане. Ето защо към него трябва да се подхожда с внимание, разбиране и отговорност. Той може да е много полезен, но и много опасен. За да функционира правилно един бойлер, към него са свързани нагревател, терморегулатор, термична защита, аноден прът, нивомер, изпускателен клапан, индикатори и т.н.
Използваните в домакинствата бойлери основно са два вида.
- Обемни
Тяхната вместимост може да варира от 50 до 200 литра, а мощността им е от 1500 до 4000 W. Тези бойлери се различават по начина на монтаж и биват:
- Вертикални
- Хоризонтални
Захващането им се осъществява с планки към стената и в двата случая. Разликата е в мястото, което пестят, ако помещението е с нестандартни размери.
2. Проточни
Това са различни мини-варианти на бойлери, които са удобни за монтаж на места като кухни, външни мивки, малки бани и т.н. Тяхната основна задача е да загреят водата в момента, в който пуснете кранчето и тя премине през нагревателя. Ето защо мощността им е много по-голяма от тази на обемните бойлери.
![Различни видове бойлери](https://ideadom.bg/wp-content/uploads/2023/11/vidove-boyleri.jpg)
Какви са възможните проблеми при бойлерите?
Както при всеки електрически уред, така и при бойлера са възможни повреди. Няколко са основните възможности за тях.
- Неизправен термостат
- Натрупване на котлен камък
- Отлагания върху магнезиевият анод
- Изгорял нагревател
- Изгнили уплътнения и много други
Всеки един от тях крие потенциална възможност вашият бойлер да не загрява достатъчно водата.
Защо водата не се топли?
Ще разгледаме най-често срещаните причини, поради които вашият бойлер може да не загрява водата.
Проблем с нагревателя
Възможни са два варианта, които изискват различен подход. И в двата случая обаче ( и по принцип с какъвто и да е проблем с бойлера ), ако нямате нужните познания, не се опитвайте да решавате проблема сами. Обърнете се към техник-специалист. Той ще замери всичко с уред и ще открие проблема бързо. Не поемайте ненужни рискове!
- Водата се загрява недостатъчно
Ако водата не успява да достигне температурата, за която е настроен уредът, нагревателят работи. Почти сигурно е обаче, че по него се е натрупало голямо количество котлен камък, което блокира работата му. Твърдата варовикова обвивка действа като изолатор и отдадената от нагревателя топлина не достига до водата.
Тя просто продължава да изпича наслагванията, втвърдявайки ги все повече и образуваща нови и нови слоеве. Изходът от ситуацията е да разглобите бойлера и да извадите нагревателя. Опитайте да го накиснете в разтвор от Калгон за известно време и да почистите наслагванията.
Реално погледнато, парите, които ще похарчите за препарат ще са повече от стойността на нов нагревател. Препоръчваме ви да подмените нагревателя с нов. По този начин ще си решите проблема по-бързо, а това не е без значение.
![Варовикът пречи на нагревателя да работи добре](https://ideadom.bg/wp-content/uploads/2023/11/varovikovi-otlaganiya.jpg)
2. Водата изобщо не се загрява
Вероятността нагревателят да е изгорял е голяма, но не е единствената възможност. Трябва да се направи замерване, което да установи една от двете възможности:
- Изключила термична защита
- Изгорял нагревател
Изключването на защитата не е случайно. Нейната задача е да регистрира проблем и да изключва веригата, предотвратявайки инцидент. Трябва да се проверят възможните проблеми, довели до нейното задействане и да се отстранят.
Ако е дефектирал нагревателят, изходът е единствено смяна с нов.
Проблем с анодната защита
Тази защита представлява неподатлива на корозия стоманена пръчка, покрита със слой магнезий. Целта е варовиковите отлагания да се привличат от този анод, предпазвайки нагревателя от нежелани натрупвания.
Когато се образува твърде голямо натрупване, възможно е нагревателят да спре да работи. Необходимо е да се извади и да се замери неговата изправност. Добра идея е поне веднъж годишно да правите проверка какво е състоянието на анодната защита. При нужда е препоръчително да се подмени, вместо да се чака бойлерът да спре.
![Анодната защита предпазва нагревателя](https://ideadom.bg/wp-content/uploads/2023/11/anodna-zastita.jpg)
Повреден терморегулатор
Това устройство има за задача да следи нагряването на водата. То сравнява стойностите на зададената от вас температура и тази на затоплената вода. Ако установи разлики, терморегулаторът съответно ще включи или изключи релето. В случай, че се е повредил, той няма да може да задейства включването и нагревателят няма да започне да нагрява. Водата ще остане студена.
Повреда в кабел
Една от възможните причини може да е банална – прекъснат или прегорял кабел, нагоряла или разхлабена връзка, откачен кабел. Винаги започвайте вашата проверка именно от електрическата захранваща система и може да си спестите доста усилия.
![Откриването на повредата е работа за специалист](https://ideadom.bg/wp-content/uploads/2023/11/elektricheski-problem.jpg)
Проблем с възвратния клапан
Този клапан, наречен още предпазен, има за задача да поддържа налягането в бойлера в нужните граници. Загряването на водата води до разширяване и съответно повишаване на налягането. Тогава клапанът се отваря и изпуска навън част от водата, понижавайки налягането. Клапанът служи за източване на водата от водосъдържателя при ремонтни дейности.
Той също така позволява на водата да се движи единствено в посока към бойлера. По този начин се предотвратява възможността топлата вече вода да се върне по тръбата, както и не позволява на бойлера да остане празен, ако спре водата.
В случай, че възвратният клапан е повреден, възможно е да се случи точно такава ситуация. Водата се затопля, но се връща по тръбата за студена вода. Вие пускате кранчето за топла вода и установявате, че водата свършва след броени минути.
Както виждате, възможните проблеми при бойлера могат да са не един и два. За да се установи точната причина, поради която водата не се топли, важно е да знаете какво правите. Не експериментирайте – това не е добра идея! Потърсете услугите на специалист. Той ще направи нужните замервания и ще подмени повредените елементи, без да създава риск за вас.
Бойлерът не е безобиден уред. Отнасяйте се към него с нужното внимание и отговорност!